Podcasty to już nie tak popularna rozrywka, jak kilka lat temu, ale wiele osób wciąż prowadzi swoją działalność w tym zakresie i całkiem dobrze sobie radzi. W Stanach Zjednoczonych cały czas powstają nowe podcasty, a ich twórcy potrafią zdobyć ogromną popularność. Czy jednak zakładanie dziś podcastu w Polsce to dobry pomysł? Jeśli będziesz robić to z pasji, to jak najbardziej, ale nie zagwarantuje Ci to stałych słuchaczy.
To nie jest dochodowy biznes
Jeśli chcesz założyć swój podcast i masz z tyłu głowy pomysł na rozwinięcie go w dochodowy interes, to od razu o tym zapomnij. Nie da się na takiej działalności zarobić wiele, szczególnie jeśli nie jesteś już popularny z innej działalności. W Polsce podcasty praktycznie w ogóle nie mogą liczyć na reklamodawców, chyba że zajmują się bardzo konkretną działalnością i generują spore jak na standardy rynku zasięgi. Do tego na wielu platformach nasze zarobki zależą od odsłon, czyli ilości osób, które zdecydują się nas wysłuchać. Zakładając, że tworzysz coś od zera, na pewno przez pierwsze lata nie zarobisz na podcaście zbyt dużo.
Musisz cały czas mieć na siebie pomysł
Podcast nie może być o niczym i nie może się pojawiać raz na dwa miesiące. Znajdź to, o czym chcesz rozmawiać. Być może będą to prawdziwe zbrodnie, które wciąż cieszą się sporą popularnością, ale rynek jest całkowicie zapełniony. Jeśli znajdziesz inny temat, niekoniecznie będzie się nam klikał, a co za tym idzie, rozwój naszego podcastu będzie ograniczony. Do tego odcinki musisz tworzyć cały czas. Każda dłuższa przerwa będzie kosztowała Cię kolejnych słuchaczy, którzy Cię opuszczą. Jeśli robisz to z pasji, to taki odpływ ludzi może być dla Ciebie demotywujący i prowokujący do zamknięcia działalności.
Wszystko musisz realizować samemu
Kolejnym problemem z prowadzeniem podcastu jest to, że bardzo często za wszystko odpowiadasz sam. Jeśli nie masz nikogo, kto chciałby być prowadzącym razem z Tobą, to na Tobie najczęściej spoczywa obowiązek przygotowania się do programu, nagranie, sprawdzenie, czy wszystko powiedziałaś dobrze, a jeśli nie, to nagranie sprostowania, obróbka i montaż dźwięku i umieszczenie gotowego odcinka na platformach, które Cię interesują. Brzmi skomplikowanie? A to nie koniec, bo cały sprzęt musisz opłacić z własnej kieszeni, a musi być on porządny, bo zależy nam na tym, żeby jakość dźwięku była jak najlepsza.